Nazwa forum

Opis forum


#1 2007-05-09 17:12:15

Iris

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 1071
Punktów :   

Ciąża i prawo

Ochrona kobiet w ciąży
Naruszenie przez pracodawcę przepisów gwarantujących pracownikom uprawnienia związane z rodzicielstwem stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i skutkuje ukaraniem grzywną.

W przepisach kodeksu pracy znajdują się regulacje, które pracownicom w ciąży przyznają szczególną ochronę i uprawnienia.

Z chwilą przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży, bądź od chwili, gdy stan ciąży staje się widoczny bez względu na to czy pracownica dostarczyła odpowiednie zaświadczenie, pracodawca zobowiązany jest stosować przepisy o ochronie pracy ciężarnych.

Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia wzbronionych takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.
Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, należy przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Jest to zakaz bezwzględny – obowiązuje od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży i nie może on być uchylony nawet wtedy, gdy pracownica wyrazi zgodę.

Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Niedopuszczalne jest zlecanie ciężarnej pracownicy świadczenia pracy w miejscu położonym w innej miejscowości bądź w obrębie danego miasta, jeśli dotarcie do wyznaczonego punktu wymagałoby nadmiernego wysiłku i czasu.

Pracownica zatrudniona w porze nocnej na okres jej ciąży musi mieć zmieniony rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, musi być przeniesiona do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. Jeżeli nie ma takich możliwości pracownica powinna być zwolniona na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powyższego nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Powyższego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


To czego się boisz jest najwięcej warte

[img]http://i13.tinypic.com/30j0ak1.jpg[/img]

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naruto-senpuu.pun.pl www.nietykalnitag.pun.pl www.silkroadoferty.pun.pl www.gothicsite.pun.pl www.robole.pun.pl